Dane w BIK – pozytywna i negatywna historia kredytowa

BIK to skrót od Biura Informacji Kredytowej.  Jest to przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i różne prywatne banki. Zadaniem BIK głównym jest gromadzenie, integrowanie, a także udostępnianie danych, które dotyczą historii kredytowej klientów tych banków. Od jakiegoś czasu w BIK można również sprawdzić historię klientów pozabankowych, firm pożyczkowych i tak zwanych SKOK-òw.

Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej to swego rodzaju magazyn danych o historiach kredytowych klientów. Co więcej w BIK-u można znaleźć informacje z banków lub też spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. a nawet firm pożyczkowych. BIK gromadzi takie dane jak:

  • rodzaj zaciągniętej pożyczki lub kredytu,
  • kwota zobowiązania,
  • terminy płatności,
  • czy opłaty były regularne,
  • zaległości w spłatach kredytów i pożyczek.

Jak widać  dane te są zarówno negatywne, np. dotyczą zadłużeń oraz opóźnienia w spłatach ale i pozytywne. Klienci najczęściej mają do czynienia z BIK przy okazji na przykład zaciągania kredytów i pożyczek. Warto poznać jak dokładnie funkcjonuje taka baza danych oraz jakimi kieruje się zasadami. Co więcej warto też wiedzieć, kiedy można trafić do BIK i co spowoduje, że zostaniemy wykreślenie z Biura Informacji Kredytowej.

Zobacz jak możesz sprawdzić dane w BIK za darmo.

Kiedy można trafić do BIK?

Osoby, które zaciągają kredyt bardzo często myślą, że do BIK mogą trafić tylko w momencie, w którym nie spłaca się regularnie swoich zobowiązań. Jednak przekonanie takie jest mylne, ponieważ w BIK magazynowane są dane nie tylko o wszystkich aktualnych kredytach czy pożyczkach, które do tego czasu zostały zaciągnięte, lecz również o wszelkiego rodzaju kredytach odnawialnych, czy nawet debetach na kartach. Co więcej banki lub też inne uprawnione do tego podmioty. wiedzą jaką historię kredytową miał dany klient. Narzędzie to jest bardzo często stosowane do monitorowania historii danego klienta, na podstawie czego też kolejni pożyczkodawcy udzielają bądź nie następnych pożyczek czy debetu. Stąd też wiedza ta dostępna jest tylko uprawnionym podmiotom.

Co zrobić kiedy masz negatywną historię? Skorzystaj z chwilówek bez BIK.

Secured By miniOrange