Pożyczka jest tak powszechnym produktem, że trudno jest jest mówić w tym temacie o jakiejkolwiek nowości. A jednak na rynku wciąż pojawiają się reklamy odnośnie wzięcia rewelacyjnych kredytów od ręki. Umowa pożyczkowa to jednak temat na tyle poważny, że warto podejść do niego rozsądnie i bez pośpiechu. Nic nie powinno nas rozpraszać podczas czytania i podpisywania dokumentów, które mają zaważyć na naszej przyszłości.
Na czym to polega?
Wbrew pozorom kredyt i chwilówka nie są tym samym. Choć często obu pojęć używamy zamiennie, ale pod względem prawnym znacznie się różnią.
Pożyczka jest regulowana przez inne prawa i ustawy niż kredyt. Co więcej jeśli kwota pożyczki nie przekracza 1000 zł nie trzeba jej podpisywać. Wystarczą ustalenia ustne.
Dodatkowo umowa pożyczkowa jest zawierana również między osobami prywatnymi. Nie ma żadnych obostrzeń w sytuacji, gdy ma to być pożyczka w rodzinie. Za zabezpieczenie można wziąć weksel, poręczenie, czy też zwykłe oświadczenie podpisane przez pożyczkobiorcę.
Nie ma również wymogu by w umowie pożyczkowej podawać cel, na który zostaną przeznaczone pieniądze. Pożyczkodawca nie może żądać podania takiego powodu przez pożyczkobiorcę.
Czas spłaty i cena
Pożyczka, w odróżnieniu od kredytu może być bezpłatna i zobowiązywać pożyczkobiorcę jedynie do zwrotu sumy, którą pożyczył – bez żadnych odsetek. Jakie więc informacje podajemy w umowie:
- dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy
- pożyczona kwota
- termin spłaty
- oprocentowanie pożyczki.
Pożyczkę można spłacić w ratach, ale może mieć też ustalony ostateczny termin spłaty – zależy to tylko i wyłącznie od tego, jak umówią się ze sobą obie strony.
Ciekawostką jest to, że pożyczkodawca może zażądać w trakcie trwania umowy natychmiastowej spłaty, a pożyczkobiorca musi się do tego dostosować.